Yazılım Genel

Terminal için .bash_profile Alias Kullanarak Kısa Yol Oluşturma

Mac ve Linux işletim sistemlerinde, terminal olmazsa olmazlarından. Mesleğiniz yazılım ise ve bu işletim sistemlerini kullanıyorsanız, kaçış yoktur diyebiliriz. 

Özellikle düzenli olarak kullandığınız uzun ve karmaşık komutlar var ise, mesela ben ffmpeg gibi bol parametreli veya ssh ile sunucu bağlantısı gibi, devamlı aynı parametreleri çağırmaktan çok sıkılıyorum.

Bu işler sizin için de öyle ise, tam size göre sihirli kodlarım olacak. Bu kodların sonuçları sizi çok mutlu edecek :)

 

".bash_profile" Bu dosya, ana dizinde ayarlanan ve kişileştirmeye imkan tanıyan dosya, kendi komutlarınız için takma adlar oluşturarak hayatınızın değerli anlarını geri alabilirsiniz .

 

Bir senaryo oluşturalım ve bunu mac klasörlerinden yola çıkarak anlatacağım.

Bir dosya yolu var ve uzun “cd ../../usr/local/etc/nginx/servers

”. Günde onlarca kez bu yola giriyorsunuz ve girmeniz gerekiyor. Bunu artık kısayola atamak istiyorsunuz ve “enginx_servers” yazınca gitmesini istiyorsunuz.  Bence çok mantıklı. Zaten yazılımcı adam üşengeç olmaz ise iş bitmez.Hadi başlayalım; Terminal için .bash_profile Alias Kullanarak Kısa Yol Oluşturma

Bunu yapmanın iki yolu var, 

1- .bash_profile e erişip elle eklemek .

 

2- direk komutu terminalde çalıştırmak. 

Ben direk ikiyi anlatacağım, zaten mantığı aynı. Terminal açık ve altta yer alan kodu yapıştırın ve enter'a basın. (Not: Lütfen dosya yolunu kendinize göre güncelleyin)

$ alias enginx_servers="cd ../../usr/local/etc/nginx/servers"

 

Bu komut, /Users/onurtez/.bash_profile içerisine, yukarıdaki kodu direk ekler. Ardından bunu güncellememiz veya terminali yeniden açmamız lazım.

Mac

$ source ~/.bash_profile

Linux

$ source ~/.profile

Şu Andan sonra terminalinde enginx_servers yazıp entere bastığınızda, gideceğiniz klasörü biliyorsunuz.Ben Nerede Kullanıyorum ?

 

Bilgisayarımda ve sunucularımda sıklıkla kullanıyorum. Evet sunucularım diyorum birden fazla lar :) bunların ssh bilgilerini tabiki ezberleyemiyorum. En temiz yöntem olan Alias ‘ı kullanamıyorum. Ayrıca yeni bir projede ssh ile bağlandığımda çok fazla hosting içine gitmem gerekiyor. Bunlar içinde ufak ufak host_site adı gibi yönlendirmeler yapıyorum.