Yazılım Genel

SSH Bağlantı Sorunu SSH Kopma (Broken Pipe)

Evet arkadaşlar, eğer bir sunucu yönetmeniz gerekiyor ve sunucuya SSH ile bağlantı kurduğunuzda, sunucu ile olan SSH bağlantınız sorun yaratmaya başladığında gününüz rezil olmaya başlıyor demektir

Bu sorun ile yaklaşık olarak bir haftadır cebelleşiyorum. Öncelikle sorunun nereden kaynaklandığını anlamak biraz zaman alıyor, ama genelde mevcut internet yapınızın anlık kopması ile yaşanıyor.

Genelde SSH ile çalışırken bir anda işlem yapamaz hale geliyorsunuz ve bir kac dk sonra SSH bağlantınızın sonlandığı yazıyor. Bu tip kopmalar eziyet oluyor, yeniden sunucuya bağlandığında her şeye sıfırdan başlamanız gerekiyor, hatta bağlantı sonlanması uzun süreceği için, yeni terminal açtığınızda, history kayıtlarınızda uçmuş oluyor. Ayrıca ben bazı projelerimde SSH Tunnel kullanıyorum tabi ki onlarda da sorun yaratıyor.

 

Şimdi yapacağımız ayar, SSH ın kopmasını bir nebze arttırmak için “ServerAliveInternal” ile SSH Sunucusuna belirli aralıklarla boş paket atacağız.

 

A line showing packet_write_wait: Connection to XXX : Broken pipe” Sorunu

 

Terminalini açın ve SSH klasöründeki “config” dosyasını editleyin. Bu dosya yok ise yeniden oluşturun. Ben bunu oluşturmak/güncellemek için “vim” kullanacağım.

 

$  vim ~/.ssh/config
Host * 
ServerAliveInterval 30 
ServerAliveCountMax 5

Kaydetmek için “ESC”,  “qw” ve “ENTER” ‘a basın. Bu benim sorunumu çözdüm, sizinkini de çözeceğini düşünüyorum.