Php

6 Konu

PHP yazılım dilini 2006 dan bu yana kullanıyorum. Yerine göre framework veya salt PHP ile yazılımlar geliştiriyorum. Buradan sizlere güzel kod çıktıları paylaşmaya çalışacağım 

Php Session Kullanımı Php Oturum İşlemleri
Yeni Php

Php Session Kullanımı Php Oturum İşlemleri

Session (Oturumlar) her web programlama dilinde olduğu gibi Php ‘de de mevcuttur. Kullanım alanlarını biz belirliyor olsakta, en büyük kullanım alanı, siteye giren kullanıcıların login olup olmadığı gibi, kontrolleri yapmak veya datalarını saklamakta kullanılır.

Sessionlar diğer çerezler gibi bizim tarafımızdan tam olarak yaratılıp silinmezler. Kullanıcı site ile bağlantı kurduğu anda, bir session id yaratılır. Taki web sitemiz den çıkana kadar, o session id  ile işlem yapar. Diğer bir silinme yöntemi ise sessionları hazırlarken yaşam döngüsünü bizler belirliyoruz. Yeni bir session yaratıldıktan sonra ne kadar hayatta kalsın sorusunun cevabını biz o yazılımı yaparken belirlemiş oluyoruz

Php Try Catch (istisna) Yapıları ve Try Catch Kullanımı
Yeni Php

Php Try Catch (istisna) Yapıları ve Try Catch Kullanımı

 

Neredeyse tüm yazılım dillerinin, olmazsa, olmazlarından. Try catch kullanımını anlatacağım. Türkçe karşılığı, Deneyerek Yakalama veya yakalamaya çalışma gibi bir anlama geliyor ama anlatmanın en kısa yolu istisnai durumların olabileceği alanlarda hataları yakalamak diyebiliriz.

Mac Php Kurulumu Mac Php LocalHost
Yeni Php

Mac Php Kurulumu Mac Php LocalHost

Çok detaya girip Php dili tarihinden falan bahssetmiyeceğim. Zaten bu konuyu okuyorsanız o kısmı çoktan geçmiş karar vermişsiniz demektir :).  Öncelikle kurulum aşamasını 3 aşamaya bölmemiz gerekiyor ve bu kurulumlar tamamen terminal üzerinden yapılacak.

Php ile iki tarih arası gün hesaplama
Yeni Php

Php ile iki tarih arası gün hesaplama

Php ile iki tarih arası işlemlere devamlı gereksinim duyulabilir. Mesela en son makaleyi kaç gün önce yazdı, x kullanıcı sitenize en son kaç gün önce girmiş  veya sisteme kayıt olalı nekadar zaman geçmiş. gibi gibi dataları ekrana yazdırmak isteyebilirssiniz bu ve buna örnekler türetilebilir. En büyük örneği sosyal mecralarda arşadaşlarınızın paylaştıkları.. x dk önce paylaştı gibi bir ibareler var. Php kütüphanenizde bence olmaz sa olmaz fonksiyonlar dan birtanesi de php ile iki tarih arası gün hesaplama olmalıdır.

Php ile başka siteden veri çekme Php bot olayları
Yeni Php

Php ile başka siteden veri çekme Php bot olayları

Önelikle bu makaleyi sonuna kadar okuduğunuzda, bir bot ile neler yapılır ve botlar hakkında fikriniz oluşmaya başlayacak. Az biraz php bilginiz var ise sizde bot yapabilecek konuma geleceksiniz. Bot etiktir yada değildir bu konuya hiç girmeyeceğim. Bu olay kulllanımdan kullanıma değişir. Ne olarak kullanacağınız biraz sizinle alakalı. Sonuc olarak bizler bir yazılım ile yapılabilecek, gündelik hayatta hayatımızı kolaylaştırabilecek sistemler geliştirmeye çalışıyoruz. Bot olayına sadece başka siteden veri çekme olarak düşünmeyin.