Nginx

4 Konu

Nginx Web Server ayarlar, kurulum ve kullanımları hakkında genel bilgilendirme. Nginx yüksek performanslı bir HTTP sunucusu uzun zamandır sorunsuz kullandığım ve kullanırken zevk aldığım açık kaynak yazılım.

Nginx Web Dizinlerini Parola ile Koruma
Yeni Nginx

Nginx Web Dizinlerini Parola ile Koruma

Evet arkadaşlar, bir proje geliştiriyorsunuz. Ya yapım aşamasında yada size özel olmasını istiyorsunuz ve kimsenin erişmesini istemiyorsunuz. Bu durumda yazılıma genel bi şifre koyup, koruma sağlayabilirsiniz.

Şimdi eğer böyle birşeye ihtiyacınız var ise Nginx üzerinden bunu nasıl yapmanız gerektiğini en basit ve açıklayıcı bir yol ile anlatacağım.

NGINX  Mac Os X İçin Kurulum (Mojave)
Yeni Nginx

NGINX Mac Os X İçin Kurulum (Mojave)

Bu yazımda Mac işletim sistemine Nginx kurulumu anlatacağım. Not anlatacağımMac sürümü Mojave içindir, Mac Os X  diye adlandırılan sürümlerde kurulumda sorun yaşayacağınızı sanmam.. Kurulumu HomeBrew ile yapacağız. HomeBrew hakkında daha önce detaylı bir makale yayınlamıştım

NGINX  Linux İçin Kurulum (Ubuntu)
Yeni Nginx

NGINX Linux İçin Kurulum (Ubuntu)

Bu yazımda Linux işletim sistemine Nginx kurulumu anlatacağım. Not anlatacağım linux Ubuntu içindir, diğer Linuxlarda paket yöneticisi farklı olduğu için kurulumda sorun yaşa bilirsiniz.

Suncuya ssh ile bağlanın veya local ise terminalinizde direk işleme başlayabilirsiniz.

Aşama 1,

Öncelikle sisteminizi güncelleyin

NGINX nedir? NGINX Tercih Sebepleri
Yeni Nginx

NGINX nedir? NGINX Tercih Sebepleri

NGINX nedir? 

NGINX (NGINX Resmi Site (ing) ) “Engine-ex” olarak telaffuz edilen açık kaynaklı (open source) web sunucu yazılımıdır. Büyük ölçekli web projelerde genelde kullanılır. İlk piyasaya çıktığında HTTP web servisi olarak işlev görmekteydi. Ancak bugünlerde, ters vekil sunucusu, HTTP yük dengeleyicisi, IMAP, POP3 ve SMTP için de email vekil sunucusu olarak da hizmet vermekte.